Slide background

 

Bilboko Korala

La SociedadCoral de Bilbao-Bilboko Koral Elkartea 1886an sortu zen, musika oro har eta korala zehazki garatzeko helburuarekin. Urteekin arrakasta, sari eta prestigio handia eskuratu ditu.

Bere koruak zuzendu dituzten maisuen artean daude, hasiera bateanCleto Zabala, eta ondorenean Aureliano Valle, JesúsGuridi, Arturo Inchausti, Timoteo Urrengoechea, J. M. Olaizola, Modesto Arana, Rafael Frühbeck de Burgos, Juan Cordero, Urbano Ruiz Laorden, Julen Ezkurra, Gorka Sierra, Iñaki Moreno eta Joan Cabero. 2010ko irailetik Julio Gergelyda zuzendaria.

Askotariko zuzendari handiekin kantatu du jendaurrean, hala nola FernándezArbós, Pérez Casas, WladimirGolscham, JesúsArámbarri, Lamote de Grignon, AtaulfoArgenta, JasechaHorenstein, Sir MalconSargent, Odón Alonso, ColmanPearce, PatrickJuzeau, RosMarbá, Miguel Angel GómezMartínez, MosheAtzmon, MstislavRostropovich, TheoAlcántara, MichelPlasson eta Víctor Pablo Pérez.

coral-bilbao-conciertoEspainian Wagnerren“La cena de losApóstoles” oratorioa, Brahmsen “Un Requiem Alemán”, Mozarten “VísperasSolmnes de Confesor”, Verdiren “Requiema”, Mendelssohnen “Elias” oratorioa, Smithen “Salmoa”, Francken “Las Bienaventuranzas”, Borodinen “Las danzas del Príncipe Igor”, Orffen “CarminaBurana”. Vaughan.Williamsen “Hodie”, Ligetiren “Requiem” eta Brittenen “Sinfonia de Primavera” bezalako obra handiak estreinatu ditu. Mundu mailako estreinaldien artean Arambarriren “Castilla” poema, Escuderoren “Illeta” kantata, Gorka Sierraren “Gernika” oratorioa eta Karmelo Bernaolaren “Euskadi Euskarari Abestia” obra nabarmentzen dira.

Lirikaren eremuan ere jarduera zabala garatu da. Horien artean nabarmentzen dira Colínen “Maitena” opera, Usandizagaren “Mendi Mendiyan”, Santos Intxaustiren “Lide eta Txidor” Guridiren “Mirentxu” eta “Amaya” eta Escuderoren “Gernika”. 1991an MikisTheodorakisen “Medea” mundu mailako estreinaldian parte hartu zuten.

Espainiar orkestra ia guztiekin batera egin dituzte emanaldiak, baita Moskuko Sinfonika, Portugalgo Orquesta – Radio Difusion, Burdeos – Aquitaniako Orkestra Nazionala, Capitole de Tolousekoa, Lyonekoa, Royal Philarmonic Orchestra, Budapesteko Orkestra Sinfonikoa, Berlingo Orkestra Sinfonikoa, Aquisgráneko Orkestra Sinfonikoa, Pariseko Ganbara Orkestra, Lamoureux Orkestra, Orquesta Wiener Akademie, Szegedgo Orkestra Sinfonikoa, Tokyo Metropolitan SymphonicOrchestra eta BBC-ren Orkestra Sinfonikoarekin ere.

Grabaketen artean, Cadaqués eta GianandreaNoseda Orkestrekin batera Granadosen “Goyescas” opera eta Bilboko SinfonikarekinGuridiren “Amaya” daude; Orchestre National du Capitole de Toulouse eta bere zuzendari MichelPlassonekin berriz, EMI zigiluak produzitutako eta euskal konpositoreei eskainitako CD-a.

Editatu dituzten azkena lanak: NAXOS-entzako Malagako Orkestra Sinfonikoarekin eta bere zuzendari Alexander Rahbarirekin batera grabatutako Pucciniren “Turandot” opera; beste bat CLAVES-ekin, Euskadiko Orkestra Sinfonikoa eta bere zuzendari Cristian Mandealekin grabatutakoa, Pablo Sorozabalen obra ugari interpretatuz; MARO POLO-rekin, Euskadiko Orkestra Sinfonikoarekin eta bere zuzendariJuanjo MenarekinGuridiren “ElCaserio” zarzuela; eta Espainiar Konstituzioaren XXV urteurrenaren ospakizunen harira, Senatuarentzako Kontzertua, a capella egindako sakra musika programa batekin. Era berean, DECCA-k F.Escuderoren “Gernika” opera editatu du, Euskadiko Orkestra Sinfonikoarekin batera , baten bat aipatzearren.

Koralistak

LEHENENGO SOPRANOAK

Calvo Ibarreche, María Camelia – Fernández-Villa Silva, Pilar – Franco Madariaga, Nora – Hernández Villalabeitia, Loli – Martínez Antón, Ana Teresa – Mendia Ibarrola, Cristina – Morales Lorenzo, Mª Jesús – Rodríguez Rodríguez, Flavia

 

BIGARREN SOPRANOAK 

Albizu Etxeberria, Mª Victoria – Asumendi Anza, Begoña – Ayerbe González de Arrilucea, Arrate – Barbero Cubas, Begoña – Dorronsorro Paulis, Mª Eugenia – Fontestad Utrillas, Catalina – Fuidio Tercero, Marta – García Aguirrezabal, Pilar – Hinsch, Swaantje – Ispizua Yarnoz, Iratxe – Mujika Arteagoitia, Ane – Ortega Barrena, Itziar – Sanz Muñoz, Lorea

 

SOPRANO LAGUNTZAILEAK

Barruetabeña Pirla, Irene – Elorrieta Landaluce, Aitziber – García García, Esther – Laespada Lazpita, Adriana – Martínez García, Mari Paz – Nardi Remonda, Laura – Piñal Del campo, Inma – Revuelta Pinto, Olga – Sáenz Díez, Virginia- Sagastizabal Santolaria, Lara – Sanz Muñoz, Isabel – Zamakona Vicent, Marta

 

MEZZOSOPRANOAK

Abasolo Echevarría, Argi – Aurre Zapatero, Elisa – Bilbao Larrucea, Itziar – Clemente Rina, Mª Luz – Guridi Ispizua, Julia – Lejarza Ortiz, Miren Gurutze – Martínez de luco Lizarraga, Blanca – Muñoz Mancha, Ángeles – Riancho de Diego, Luz María – Riancho de Diego, Yolanda – San Antón Santa Coloma, Marta – Sancho Rodríguez, Adoración – Zalbide Fernández, Mª José

 

 KONTRALTOAK

Achútegui Astorquiza, Mercedes – Artola Garaizabal, Koro – Caller Pérez, Consuelo – Etxebarria Clemente, Rosario – Gomeza Mateo, Marisa – Gorostiza Anduiza, Sofia – Marcos Martínez, Pilar – Martínez Barrutieta, Nerea – Williamson, Georgina

 

MEZZOSOPRANO LAGUNTZAILEAK

Dudareva, Tatiana – Mazpule Aguilló, Mª Jesús

 

SOPRANO IZANGAIA

Agirrezabala Garmendia, Gemma – Merino Terrón, Patricia – Torrealba Martelli, Yuraima

 

MEZZOSOPRANO  IZANGAIA

Orchinnikova, Alla – Pena Mardaras, Cristina

 

KONTRALTO IZANGAIA

Ojanguren Parraza, Eva – Olano Lope, Elena

 

LEHENENGO TENOREAK

Abete Montoya, Luís Alberto – Altube Garay, Juan – Gutiérrez Urrutikoetxea, Antón – Mendizabal Ibarronodo, Alfonso- Pérez Calvo, José Ramón – Yarza Utzeta, Eneko – Zubiaga Del Hierro, Jon

 

BIGARREN TENOREAK 

Crespo Sáinz, Ramón- De Gisbert Lauzirika, Charly – Estévez Reina, Fernando – Guijarrubia Albajara, Gerardo – Herrán Alonso, Valentín – Ibarzabal Maguregi, Miguel Angel

 

TENORE LAGUNTZAILEAK

Arrastia Saenz, Jesus – Estrade Smith, Jorge – Gerrikabeitia Fresnedo, Gorka – Gil Crespo, Santiago – González González, Alberto – Martínez Lozares, Aitor – Muñoz Salvoch, Oscar – Novel Garrido, Javier – Osorio Gibert, Enrique – Rodríguez Rodríguez, Primitivo – Unamuno Eguren, Gorka – Zabala Toraya, Fernando

 

BARITONOAK

Aparicio Justo, Tirso – Cortabitarte Iriondo, Antón – Garai Alconada, José María – García Alda, Mikel – Landín Aguirre, Julián – Marroquín Gómez, Aurelio – Patiño López, Alberto – Rodríguez Moreno, Arturo – Sánchez Martín, Domingo – Sangroniz Mancebo, Urko – Tellería Ceberio, Pello – Txakartegi Paniagua, Txomin – Ubierna Ubierna, Iñaki – Uriarte Fernández, Luís María – Vega Palenzuela, Alberto – Zorrilla Pizarro, Juan Ignacio

 

BAXUAK

Arranz Magdaleno, Jesús – Basterretxea Zubizarreta, Markos – Bilbao Azketa, Juan – Ercoreca Cortabarria, Santiago – Fernández Millán, José Luís – Fernández Samaniego, Fernando – Gallego Pérez, José Luis – Labeaga Gómez, Santiago – Monleón de la Calle, Emilio – Omar Ansolega, Joseba – Peña Rodiño, Santiago

 

BARITONO ETA BAXU LAGUNTZAILEAK

Aldaz Ilzarbe, Jesús – Aranburu Juanena, Txomin – Babaze Aizpurua, Jokin – Egoskozabal Martínez, Iñigo – Horno Gracia, Manuel – Lekerika Zárraga, Aritz – Mazas González, Narciso – Vázquez Aguado, Toño

 

TENORE IZANGAIA

Blazquez Otaola, Ramón – Marcos Lecumberri, Iñaki – Martínez Sánchez, Jordi – Sordo Castro, Javier

 

BARITONO ETA BAXU IZANGAIA

Hernández Marín, José Manuel

 

HARIEN NAGUSIA

Sopranos: Nora Franco
Mezzos y Contraltos: Mª José Zalbide
Tenores: Fernando Estevez
Barítonos y Bajos: Urko Sangroniz